Mobil Ve Dijital Ödemelerin Üssel Büyümesi

Ticaret, tüm dünyada bilinen en köklü mesleklerden biridir. İlk olarak değiş – tokuş ile başlayan ticaret, paranın bulunması ile bambaşka bir hal almıştır. Para ile yapılan alışveriş dengesizliği de beraberinde getirmiştir. .

Teknolojinin zamanla gelişme göstermesi ile para yerini banka kartlarına, kredi kartlarına ve sanal paralara bırakmıştır. Uzun bir sürecin sonunda, insanlar alışverişlerini banknotlar ile değil mobil sistem ve dijital paralar ile yapmaya başlamıştır.

Dünya’nın bir ucunda bulunan biri, dünyanın başka bir ucunda bulunan mağazadan alışveriş yapabilir hale gelmiştir. Dijital ödeme ve mobil ödeme ile insanlar E – Ticaret yapan siteler üzerinden cep telefonu aracılığı ile ya da bilgisayar sistemi ile güvenilir ve kolay bir şekilde ödemelerini gerçekleştirmektedir.

Mobil ödeme kullanan e – ticaret siteleri, alışveriş yapan müşterilerinden ödeme sırasında yalnızca cep telefon numarasını istemektedir. Bu sayede tahsilatı gerçekleştiren müşteriler ürünlerine kavuşmaktadır. Mobil ödeme ile yapılan işlemlerin bedeli, faturalı olan hatlar için faturaya yansırken ön ödemeli hatlar için mevcut limitten düşülür. Bu servisten ayrı bir komisyon ücreti de alınmamaktadır.

Mobil Ödeme Aracının Gelişimi

Dünya genelinde çığ gibi büyüyen mobil ticaret, bütün sektörlerin önde gelen ve kurumsal olan şirketleri tarafından hızla kullanılmaya başlamıştır. Bu nedenle yatırımcıların da ilgisi mobil girişimlere kaymaktadır.

Sosyolojik bir değişime yol açan mobil devrim, insanların vaktinin büyük bir kısmının telefon başında geçirilmesine neden olmuştur. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayarlara eskisi kadar ilgi kalmamıştır. Artık bütün işler telefondan tek bir işlemle gerçekleştirilebilmektedir. Buna bağlı olarak hem dünyaca ünlü kurumsal şirketler hem de girişimciler, mobil cihaz ödeme sistemleri için özel uygulamalar gerçekleştirmektedir.

7 milyardan daha fazla nüfusa sahip olan dünyada, 4 milyar insan mobil cihazlarını aktif olarak kullanmaktadır. Mobil cihaz satışları ile uygulamalarının her geçen gün geliştiği göz önüne alındığında, bu rakamın daha da artacağı anlaşılmaktadır. Önceden sanal ticaret denildiği zaman akıllara ilk olarak bilgisayar gelirken, artık sanal ticaret mobil ticaretle bir tutulmaktadır. Aynı anda birçok işin yapılabildiği mobil cihazlar, ödeme aracı olarak kullanılmaktadır.

Mobil ticaretin ve mobil ödemenin gelişmesinin en önemli nedenlerinden biri hızıdır. Bir ürün almak için saatlerce vakit geçirmek istemeyen tüketiciler, mobil cihazlar ile kısa sürede temassız bir şekilde alışverişlerini yapabilmektedirler. Bu da mobil ödemeye olan ilgiyi artırarak mobil ödeme sisteminin büyümesini sağlamaktadır.

Dijital Ödeme Sistemlerinin Büyümesi

Dijital dünyanın olağanüstü büyümesi, herkesi şaşırtacak düzeydedir. Küresel ölçekte büyümeye devam eden dijital ödeme hacminin, yapılan araştırmalar neticesinde 2020 yılına kadar % 10,9 oranında büyümesi ve bununla beraber 726 milyar dolar işlem seviyesine sahip olması beklenmektedir. Dijital ödemeler hakkında raporunu yayınlayan Capgemini, hacmi gittikçe artan dijital ödemelerin 2020 yılında zirveye ulaşacağını belirtmiştir. İşlem bankacılığı ile nakit yönetimi konularında tanınmış olan BNP Paribas önderliğinde hazırlanmış olan 2017 Dünya Ödemeler Raporuna göre, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde dijital ödeme sistemlerinin % 19,6 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir.

Özellikle Çin ile Hindistan’ın önderliğinde gelişen Asya bölgesinde görülen dijital büyümenin % 30,9 gibi çok yüksek bir rakama sahip olacağı öngörülmektedir. Bu gelişmenin en önemli nedeni ise internet kullanımının çok hızlı yayılmasıdır.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullandığı belirlenmiştir. Buna bağlı olarak da son derece güvenli ve hızlı olan dijital ödeme yöntemleri tercih edilmektedir. Nakit para taşımak istemeyen kişiler, daha hızlı bir ödeme şekli olan ve herhangi bir komisyon alınmayan dijital ödeme yöntemleri ile alışverişlerini yapmaktadır.