Göz Çevresi İçin Doğal Maskeler

Ciltte en önemli yerlerden birisi de göz çevresi derisidir. Göz çevresi derisi, yüz bölgesindeki diğer derilerden 7 kat daha ince yapıya sahiptir ve oldukça hassastır. Bu hassasiyet sebebiyle yıpranmalara ve kırışıklıklara karşı dayanıklı değildir. Göz çevresindeki kırışıklık ve yıpranmalardan şikâyetçi olan kişiler maskelere, kremlere, bakımlara vs. başvurmaktadır. Hassas yapıya sahip göz çevresine yapılan bu bakımlar uygulanırken dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde zarar verebilmektedir.

Göz Çevresinde Neden Kırışıklık Oluşur? İlerleyen yaş, stres, sigara gibi faktörler göz çevresi derisinin kırışmasının nedenlerinin başında gelmektedir. Yaş alındıkça deri, eskiye göre daha da incelerek nem kaybı yaşar. Böylece esneklik özelliği de kaybolan göz çevresi derisinde ince kırışıklıklar boy göstermeye başlar. Gülerken, gülümserken belirginleşen göz çevresi kırışıklıkları kolajen eksikliği sebebiyle oluşur. Kolajen eksikliği yaşayan bireylerde kalıcı kırışıklıklar meydana gelir.

Göz Çevresi İçin Doğal Maskeler

Göz çevresi derisi ince ve hassas olduğu için tahriş olabilir. Bu nedenle dikkatli olunarak, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yenilerinin oluşumunu engellemek amacıyla göz çevresi için doğal maskeler yapılabilir.

Havuç Maskesi

Havuçta bulunan A vitamini, cilt hücresini yenileme özelliğiyle kırışıklıklara karşı son derece etkilidir. Cildin erken yaşlanmasına etki eden oksidatif stresin düşmanı olan A vitamini, cilt güzelliği ve sağlığı konusunda önemli bir yere sahiptir. Havuç maskesi için 2 adet orta boy havucun katı meyve sıkacağında suyunu sıkın. (Katı meyve sıkacağı yoksa rendeleyip tülbentte suyunu sıkabilirsiniz. ) 1 çay kaşığı badem yağını havuç suyuna ekleyerek 2 saat buzdolabında soğutun. Karışımı göz çevresine sürün ve yarım saat bekleyin. Soğuk suyla yüzünüzü yıkayıp durulayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

Muz Maskesi

 • A ve C vitamini bolca içeren muz yaşlanma etkisini yavaşlatarak cildin yenilenmesini sağlar.
 • Olgun muzu iyice ezerek 1,5 çay kaşığı gül suyu ile karıştırın.
 • Karışımı göz çevresine sürdükten sonra yarım saat bekletip ılık su ile yıkayın.

Avakado Maskesi

 • Avakado göz çevresindeki belirgin halka ve kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında etkilidir. Cildin yapısını iyileştirir, nemli tutar, çizgileri azaltır.
 • Avakado dilimlerini püre haline getirin ve 1 çay kaşığı badem yağı damlatın.
 • Bu karışımı göz çevresine uygulayın.
 • 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Lahana Maskesi

 • Antioksidan olma özelliğiyle lahana da kırışıklıklara karşı son derece etkilidir.
 • 4 adet lahana yapraklarını kaşık ile ezerek suyunu çıkartın.
 • Suyu, parmak uçları yardımıyla masaj yaparak göz çevresine uygulayın.
 • 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.