Ek Gıda İshale Yol Açar Mı?

Bebekler için en iyi besin elbette ki anne sütüdür. Özellikle ilk 6 ay ek gıdaya geçmeden yalnızca anne sütü verilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilir. Ancak, rutin kontrollerde bebeğinin kilosunun istenilen miktarda artmadığı fark edildiğinde, annenin sütünün yeterli olmadığı veya annenin sütünün hiç gelmemiş olması gibi durumlar da doktorunuz 6 aydan önce ek gıdaya geçirebilir. 6 aydan önce ek gıdaya geçmek bebeklerde beklenmeyen tepkilere neden olabilir, bunların başında kabızlık, ishal veya alerjik reaksiyonlar gelir. 6 aydan sonra ise anne sütüyle birlikte ufak ufak ek gıdalara geçmek normaldir. 6 aydan sonraki bebekler de de 6 ay öncesinde görülebilen durumlar ortaya çıkabilir.

Ek gıdalara geçiş evresi ve ishal

Yüzlerce yıl önce, insanlar çocukları ishal olduğunda, ishali tetiklediğini düşündükleri için çocuklarına su vermezlerdi ve bu çocukların ishali sıvı kaybı yüzünden ölümle sonuçlanırdı. Günümüz de tıpta gelinen noktada ise bunun ne kadar yanlış bir davranış olduğu ortaya çıkmıştır. Hâlihazırda ishal olan çocukların vücutlarının kaybettiği suyu takviye için başta su olmak üzere bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Ek gıdalar başlı başına bir ishal unsuru olmamakla birlikte, çocukların bağırsaklarının bu yeni besine karşı nasıl bir tepki verecekleri önceden kestirilemez. Günde 1 veya 2 kez sıvı olarak yapılan kaka ishal belirtisi değildir. Ancak bu sayı günde üçten fazla ise, bebeğiniz ishal demektir.

İshale karşı ne gibi önlemler alınabilir?

Laktoz intoleransı, besin alerjisi veya bakteriyel sebepler ishale yol açabilir. Böyle bir durumda laktozsuz besinlere geçmeyi deneyebilir, bebeğinizin neye alerjisi olduğunu anlamak için alerji testi yaptırabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse ishal gözlemlendiği anda mutlaka doktorunuza başvurun. Ancak 6 aydan büyük bebeklerde, daha fazla su takviyesi yapılmalıdır. Suyun yanında sıvı gıdalar, süt, meyve suyu, yoğurt gibi besinler verilebilir.

İshalin tehlikeli olduğunu nasıl anlarım?

Eğer 3 ile 5 gün arası düzenli devam eden ishal varsa, ishalin yanında kusma, yüksek ateş, uzun süre çiş yapamama gibi durumlar ortaya çıkmışsa ishal tehlikeli olabilir ve acilen tedbir alınması gerekir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık merkezine başvurabilirsiniz.